Tarçın Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Tarçın Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kaneel Koffie’nin özel formülündeki tarçın, tokluk hissini arttırırken; bu sayede kilo vermenizi destekler. Diyet listelerinin ve sağlıklı beslenmenin olmazsa olmazlarından olan tarçın doğal içeriğiyle, kahvelerinizi lezzetli bir hale gelmesine de yardımcı olur. Diğer baharatlarla karşılaştırıldığında tarçın yüksek lif içeriğine sahiptir. Bu yüksek lif içeriği, tokluk hissini sağlayan en önemli unsurdur.

Tarçının Tarihi

Tarçını türünden olan tarçın, farklı ağaç türlerinin iç kabuklarından toplanır. Özellikle aroması için tercih edilen tarçın, kabuk ve toz tarçın olarak kullanılır. M.Ö. 2000’li yıllara kadar dayanan geçmişiyle dünyadaki en eski baharatlar arasında yer alır. Tarçın, Hindistan ve Çin başta olmak üzere Sri Lanka, Bangladeş ve Myanmar kökenlidir. Antik dönemde Çin, Hindistan ve Mısır’da kullanılan bu baharat, ticaret yollarının gelişmesiyle ve özellikle de Baharat Yolu sayesinde Avrupa başta olmak üzere dünyanın dört bir yanında dağılmıştır. Günümüzde ticari olarak birçok bölgede yetiştirilebilir.

Günümüzde ağırlıklı olarak gıda ve kimya sektörlerinde kullanılsa da tarçın. hoş kokusu sayesinde yoğun olarak farklı endüstrilerde de talep edilir.

Tarçının Besin Değerleri

Tarçın, %81 karbonhidrat, %4 protein ve %1 yağ içeriğine sahiptir. Kalan %16 ise sudan oluşmaktadır. K, E ve B6 vitamini açısından oldukça zengin olan tarçın, kalsiyum, demir, çinko ve magnezyum gibi sağlınız için önemli mineralleri de içerir.

Tarçının Sağlığa Faydaları

Antik çağlardan beri kullanılan tarçın, günümüzde birçok hastalığa karşı kullanılmaktadır. Tarçının sağlık faydaları bilimsel çalışmalarla da ispatlanmıştır. Tüm beslenme türleri için uygun olan bu baharat yemeklerde, kahvelerde ve tatlılarda yaygın olarak kullanılır.

İnsülin Hassasiyetini Arttırmaya Yardımcı Olur

İnsülin kan şekerini dengeleyen hayati hormonlardan biridir ve çeşitli sağlık sorunları ve aşırı kilo, vücuttaki insülin dengesini bozabilir. Doğal ve bitkisel bir çözüm olan tarçın, hücrelerin insülin hassasiyetini arttırarak kan şekerini düşürmeye yardımcı olur. Böylece daha uzun süreli tokluk hissini sağlanabilir.

Tip 2 Diyabet Riskini Azaltabilir

Aşırı kilolu ya da kilo vermekte zorlanılması Tip-2 diyabeti işaret edebilir. Tip-2 diyabet, vücuttaki insülin seviyesinin yetersizliğinden kaynaklanan bir sağlık sorunudur. Kilo vermeye yardımcı olan tarçın, kan şekeri ve insülin seviyesinin dengelenmesine yardımcı olabilir.

Anti-bakteriyel Özelliğiyle Bakterilerin Düşmanıdır

Tarçın, anti-bakteriyel özelliği sayesinde vücuttaki bakterilere karşı savaşmaya yardımcı olur. Ayrıca güçlü bir antioksidan olan tarçın serbest radikallerin neden olduğu hasarın azaltılmasına destek olur. Düzenli tarçın tüketimi ile vücudunuzdaki birçok bu olumsuz etkileri en aza indirebilirsiniz.

Tarçın ve Kilo Verme Arasındaki İlişki

Vücut sağlığına faydalarının yanı sıra tarçın, kilo verme açısından önemli bir destekçinizdir. Yiyecekler ve içeceklerde kullanılabilen tarçın, birçok içeceğiniz için doğal bir tatlandırıcı rolündedir. Genellikle kahve ile tüketilen tarçın, Kaneel Koffie özel formülünde yüksek lifli unlarla birlikte kullanılır.

Doğrudan kilo vermeye neden olmasa da düzenli tüketildiğinde ve uygun bir diyetle desteklendiğinde tarçın sayesinde yağ yakma sürecinizi hızlandırabilirsiniz. Ayrıca kan şekeri seviyesini de düzenleyerek tokluk hissini destekler ve tokluk hissi oluşturulmasını sağlar.

Diyet, uzman bir doktor veya diyetisyen kontrolünde yapılmalıdır.