Kahve Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kahve Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Küresel çapta en fazla tüketilen içeceklerin başında kahve gelir. Türkiye’de de Türk kahvesi başta olmak üzere, espresso bazlı kahveler olan cappucino, americano, latte gibi kahve türleri beğeniyle tüketilir. Doygun ve lezzetli aromalarıyla kahve vazgeçilmezler arasındadır. Evde, ofiste ya da dışarıda zaman geçirirken; sevdiklerinizle sohbetlerinizde kahve en önemli eşlikçinizdir. Lezzetine ek olarak kahve sağlığınız içinde birçok fayda sağlar.

Kahvenin Tarihi

Kahve bitkisi Etiyopya kökenlidir. Kahvenin içecek olarak tüketilmesi ise ilk olarak Yemen’de başlamıştır. Daha sonra kahve önce Avrupa’ya oradan da Amerika’ya ve tüm dünyaya yayılmıştır. İçecek olarak ilk defa 15. Yüzyılda ortaya çıktığı düşünülmektedir. Arabia kahvesi olarak bilinen bu çekirdekler kavrulduktan sonra demlenerek hazırlanıyordu. Günümüzde ise Arabica ve Robusta olmak üzere iki tür çekirdek yaygın olarak tüketilir.

İlk tüketim alışkanlıklarına benzer olarak toplanan kahve çekirdekleri öncelikle güneşte kurutulur. Daha sonra kavrulan çekirdekler öğütüldükten sonra demlenerek tüketilir. Gelişen teknoloji sayesinde kahve aromaları her geçen zenginleşmektedir.

Kahvenin Besin Değerleri

100 gram kahve, düşük yağ, karbonhidrat ve protein değerleri ile ön plana çıkar. 100 gr kahve içeriğinde 40 mg kafein bulunur. Kalori değeri sıfır olsa da bu sadece şekersiz, sütsüz ve kremasız kahveler için geçerlidir. Kahve ürünlerine, süt, şeker ya da şurup eklenmesi durumunda içeriğindeki besin değerleri buna bağlı olarak farklılık gösterir.

Kahvenin Sağlığa Faydaları

Kahve Enerji Seviyesini Yükseltir

Kahvenin en önemli faydalarından biri enerji seviyenizi yükseltmesidir. İçerdiği kafein sayesinde hücreleri uyararak daha enerjik hissetmenize yardımcı olur. Kahve tükettikten sonra içeriğindeki yüksek kafein, hızla kana karışır ve beyninizdeki sinir hücrelerine iletilir. Burada nörotransmitter maddeleri harekete geçirerek daha hızlı ve akıllıca düşünmenize yardımcı olur. Ayrıca kahvenin fiziksel performansı arttırdığına dair bilimsel kanıtlar da mevcuttur.

Tip 2 Diyabet Riskini Azaltabilir

Kahvenin diğer bir faydası ise Tip-2 diyabete karşı koruma sağlamasıdır. Tip 2 diyabet insülin direnci nedeniyle kan şekeri seviyesinin yükselmesine neden olur. Yeterince insülin üretemeyen vücudunuz, yüksek kan şekeri seviyeleriyle baş edemez. Bu da organ hasarları ya da aşırı kilo alma gibi sorunlara neden olabilir. Yapılan araştırmalar, günde bir fincan kahve tüketiminin Tip-2 diyabet riskini azaltmaya yardımcı olduğunu ortaya çıkarmıştır.

Kahve ve Kilo Verme Arasındaki İlişki

Kahve günlük yaşamınızda en önemli içecek alternatifleri arasında yer alır. Kahve içeriğindeki kafein, metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımını arttırır. Böylece kilo verme sürecine destek olur. Ayrıca, kahve enerji seviyesiniz de arttırdığı için hareket etme isteği artar.

Günde bir ya da iki fincan kahve içerek kilo verme sürecinizi destekleyebilirsiniz. Bu nedenle, birçok diyet programında şekersiz ve süt ilavesiz kahveye izin verilmektedir. Kaneel Koffie içeriğindeki yüksek lifli ve proteinli tahıllar, kahvenin doğal aromasına ve zenginliğine ek olarak tokluk hissinizi arttırmaya yardımcı olur .

Kahve Tüketirken Dikkat!

Kahve tüketiminin sağlığımız açısından faydalarına rağmen, yapılan bilimsel araştırmalar, günde bir ya da iki fincandan fazla tüketilmemesi gerektiği ortaya çıkarmıştır. Fazla kahve tüketimi kalp ritmini hızlandırarak çarpıntı gibi sorunlara neden olabilir. Ayrıca çok fazla kahve tüketmek uykusuzluk gibi sorunlara da yol açabilir.

Diyet, uzman bir doktor veya diyetisyen kontrolünde yapılmalıdır.